неділю, 30 листопада 2014 р.

Правовий Олімп


Метою  проведення гри "Правовий Олімп" було визначити рівень сформованості вміння учнів 9-11 класів чітко формулювати думку, знаходити правове розв'язання  конкретної життєвої ситуації та обгрунтовувати його; виховувати в учнів інтерес до правових знань, популяризувати юридичні професії.


 Гра складається з 6 конкурсів, кожен з яких оцінюється окремо.
1-й конкурс майбутніх адвокатів - "Я вмію переконувати";
2-й конкурс майбутніх суддів  - "Знайди правове рішення";
3-й конкурс майбутніх слідчих - "Розшук";
4-й конкурс майбутніх юрисконсультів - "Правова підказка";
5-й конкурс юридичні тести - "Знаєш - відповідаєш";
6-й конкурс "Майбутніх нотаріусів - "Знайди помилку".


Поняття і структура правової системи 10 клас

ТЕМА. Поняття і структура правової системи
МЕТА:  розкрити поняття і структуру правової системи, правової норми, системи права та системи законодавства, ознайомити учнів з видами і основними ознаками правових систем, формувати вміння учнів аналізувати правові норми з точки зору їх структури, виховувати в учнів правову культуру.
Основні поняття: правова система, система права, галузь права, інститут права, норма права, гіпотеза, диспозиція, санкція, система законодавства.
Обладнання: підручник (О.Д.Наровлянський «Правознавство»), таблиця «Методи правового регулювання», картки для роботи в парах, індивідуальні картки.  
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:
-         пояснювати основні поняття теми;
-         характеризувати галузі права;
-         аналізувати норми права за їх структурою;
-         порівнювати систему права і систему законодавства;
-         сформувати власне ставлення до ролі права в житті суспільства і кожної людини.
Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку.
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
1.     Поняття та елементи системи права і системи законодавства.
2.     Правова норма та її структура.
3.     Види правових сімей.
V.  Узагальнення та систематизація знань
VІ. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.     Термінологічна розминка
Поняття: право, соціальні норми, нормативно-правовий акт, правовий звичай, правовий прецедент, систематизація законодавства, консолідація, інкорпорація, кодифікація.
2.     Метод «Мікрофон»
Наведіть приклади ситуацій, в яких діють різні види соціальних норм.
ІІІ. Повідомлення теми та очікуваних результатів уроку.
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
1.     Поняття та елементи системи права і системи законодавства.
Розповідь учителя.
Правова система – це система усіх юридичних явищ, які існують у певній державі або групі держав. Її складовими є система права, юридична практика та правова ідеологія.
Система права – це структурно врегульована сукупність правових норм певної держави, яка полягає в їх єдності, погодженості та розподілі. Основними елементами системи права є галузі, інститути й норми.
Галузь права – це відносно самостійна сукупність норм права, об’єднаних спільністю предмета та методом правового регулювання.
         Робота з таблицею
Пояснення поняття «методи правового регулювання» з використанням порівняльної таблиці.
ІМПЕРАТИВНИЙ
ДИСПОЗИТИВНИЙ
Учасники правовідносин можуть мати нерівний статус та права
Учасники правовідносин   рівні у своїх правах та статусі
Можливе використання примусу
Використання примусу не допускається
Способи дії учасників правовідносин однозначно визначені законодавством, не існує можливості вибору варіанта дій
Способи дії учасників можуть бути визначені угодою між ними, існують варіанти можливих варіантів дій

Інститут права – це група правових норм у межах конкретної галузі чи підгалузі права, яка регулює певну групу якісно однорідних суспільних відносин у межах певного їх виду. Наприклад, інститут Президентства в конституційному праві.
Норма права – загальнообов’язкове правило поведінки, яке встановлене та підтримується державою.
         Таким чином, структура правової системи – це внутрішня організація чинних правових норм держави, яка передбачає наявність та певний взаємозв’язок її складових: галузей права, правових інститутів та конкретних правових норм.
         Завдання
1.     Робота в парах
Пари отримують завдання скласти схеми «Система законодавства» і «Система права».

                                        
2.     До яких галузей права належать наведені норми?
а) «Право на підприємницьку діяльність мають право фізичні особи з повною цивільною дієздатністю»;
б) «Кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом»; 
в) «Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до скоєння злочину  виповнилося 16 років»;
г) «Трудовий договір, укладений на невизначений строк, може бути розірваним робітником у будь-який час»;
         ґ)   «Дружина та чоловік мають рівне право на повагу до своєї 
         індивідуальності, своїх звичок та уподобань».
2.   Правова норма та її структура.
     Робота з підручником  
Учні опрацьовують матеріал підручника (О.Д.Наровлянський «Правознавство» §6 стор. 51-53), після чого визначають елементи в наведених правових нормах. 
Робота в парах
ü «Якщо  повнолітні дочка, син не піклуються про своїх непрацездатних немічних батьків, з них, за рішенням суду, можуть бути стягнені кошти  на покриття витрат, пов’язаних з таким піклуванням». (Ст.172 Сімейного кодексу України)
ü «Перед вступом на посаду народні депутати України складають перед Верховною Радою України присягу… Відмова скласти присягу має наслідком втрату депутатського мандату». (Ст.79 Конституції України)
ü «Порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою …, громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого, - карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк». (Ст.271 Кримінального кодексу України)
3.     Види правових сімей.
Робота в групах
1 група готує і презентує інформацію про англосаксонську правову сімю;
2 група – про мусульманську правову  сімю;
3 група – про романо-германську правову  сімю.
V.  Узагальнення та систематизація знань
1. Закінчіть наведені речення    
Під соціальними нормами розуміють …
Внутрішню структуру права, що складається з галузей, інститутів і норм права, називають …
Норма права – це …
Гіпотеза правової норми визначає…
… вказує на ті заходи державного впливу, які можуть бути застосовані до особи, яка не виконала норму.
Диспозиція – це..
2.     Рефлексія
Сьогодні я дізнався (дізналася), що … 
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал §6 підручника;
Спробувати самостійно розробити нову правову норму, яка міститиме всі елементи її структури.                                                             
Доброго дня! У цьому блозі я пропоную вашій увазі матеріали до уроків правознавства.